• 25032-WIA-Leaderboard-D2
  • Animated-Banner-Excellence-Update-June-2016-3325550
  • Proud Sponsor Women in Industry Banner_0217
  • BAnner-on-their-website
  • WomenInIndustry_Banner_728x90px
  • WII leaderboard gif
  • 3420_ABB_Advertising_Banner_Women-in-Industry-2017_728x90px

Nominations

 

2017 FINALISTS

Congratulations to all finalists for 2017!

Winners will be announced at the Women in Industry Awards gala dinner on Thursday 22 June 2017 in Melbourne.

GET TICKETS


SOCIAL LEADER OF THE YEAR

Proudly sponsored by COG Advertising

This category recognises those individuals who have significantly effected positive change within their local or regional community.

 

Sue Anne Ware – Head of School SABE, University of Newcastle
Beverly Williams – Industry Pathways and Placement Coordinator, Automotive Centre of Excellence Bendigo Kangan Institute
Amy Wells – Asphalt Operations Manager Metro, Boral Australia
Penelope Twemlow – Chief Executive Officer, Energy Skills Queensland
Emma Bebe – Sales Engineer Robotics Service, ABB Australia Pty Ltd
Susan McAllen – GTC State Manager, CSR Limited
Nancy Crawford – Operations Coordinator, BlueScope Flat Steel Products

 

RISING STAR OF THE YEAR

Proudly sponsored by Atlas Copco Compressors

Recognition for individuals who show significant promise within their chosen industry or who have reached new goals at the start of their career.

 

Sarah Jensen – Program Manager, CSR Limited
Hannah Stewart – Operations Supervisor, Stows Waste Management
Clare Dring – National Materials Specialist, Fulton Hogan
Ella Baker – Cadet Engineer, CSR Limited
Victoria Zhorina – Sales Support and Marketing, Schmitz Cargobull Australia
Zoe Bull – Mechanical Technician, Cummins South Pacific
Bhavna Pandian – Associate Engineer, Eaton
Catherine Crumpton-Pratt – Materials Manager, CSR Limited
Nancy Crawford – Operations Coordinator, BlueScope Flat Steel Products
Michaela Craft – Region South Pacific Energy Coordinator, BOC Limited
 

BUSINESS DEVELOPMENT MANAGER OF THE YEAR

Proudly sponsored by ABB Australia Pty Ltd

This category seeks out Business Development Managers who have created new growth opportunities which allowed their organisation to expand and generate greater revenue.

 

Mireille Saylav – Director, Admiral Seating Pty Ltd
Christine Nasymth – Account Manager Residential, CSR Limited
Shelley Hyslop – Major Account Manager, ATOM
Renee McGinty – Gyprock Product Manager, CSR Limited

 

INDUSTRY ADVOCACY AWARD

Proudly sponsored by MEGATRANS

Recognition of individuals who have helped shape a positive view of their industry and/or helped to create a policy change which benefits those working in the sector.

 

Gina Rinehart – Executive Chairman, Hancock Prospecting Pty Ltd
Glenda Bennington – Quality Manager Asphalt, Boral Australia
Penelope Twemlow – Chief Executive Officer, Energy Skills Queensland
Corinne Unger – Principal Consultant, Sole Trader
Emma Bebe – Sales Engineer Robotics Service, ABB Australia Pty Ltd
Najwa Khoury – General Manager Marketing, CSR Limited
Karen Stanton – Director Corporate & Strategy, HTA
Alice Mabin – Chief Executive Officer, Al Mabin Pty Ltd

 

SAFETY ADVOCACY AWARD

Proudly sponsored by BOC Limited

Safety is of utmost concern and this category highlights those individuals working actively to improve safety for their industry.

 

Sarah Averill – Safety Officer VIC/TAS, CSR Limited
Christine Morgan – Director & Senior Systems Specialist, Smarter Safety
Alanna Ball – Founder, Women in Safety
Tracie Dickenson – Director, Daryl Dickenson Transport
Elizabeth Valentine – Weighbridge Officer, Gippsland Water
Rachel Gangur – Safety Officer WA, CSR Limited
Catherine King – Country Health, Safety & Environment Manager, ABB Australia Pty Ltd
Kimberlie Smart – Chief Financial Officer, Formula Chemicals (NSW) Pty Ltd
Sharon Smith – Safety Manager NSW, CSR Limited
Katrina Burns – WHS/Compliance Coordinator, SCT Logistics
Samantha Gates – HR Advisor, Orrcon Steel
 

MENTOR OF THE YEAR

Proudly sponsored by CSR Lightweight Solutions

This category recognises those individuals who have demonstrated a commitment to developing female talent within their organisation and wider industry.

 

Gina Rinehart – Executive Chairman, Hancock Prospecting Pty Ltd
Beverly Williams – Industry Pathways and Placement Coordinator, Automotive Centre of Excellence Bendigo Kangan Institute
Jessica Barber – General Manager WA, Austral Bricks (WA) Pty Ltd
Penelope Twemlow – Chief Executive Officer, Energy Skills Queensland
Christine Morris – Director Human Resources, Joy Global/Komatsu Mining Corp.
Nishmin Hallam – Associate Director, Taylor Thomson Whitting

 

EXCELLENCE IN MANUFACTURING

Proudly sponsored by Manark Printing

This category recognises an individual who has thought ‘outside the box’ to implement an outstanding personal contribution to their manufacturing business and the wider manufacturing community.

 

Mireille Saylav – Director, Admiral Seating Pty Ltd
Gabby Montagnese – Chief Executive Officer, New Age Caravans Pty Ltd
Paola Tornatore – Group HR Manager LWS Division, CSR Limited
Lisa Lamb – Manufacturing Director Products of National Significance, Seqirus
Angela Housmann – General Manager Operations, Frosty Boy Australia
Karen Stanton – Director Corporate & Strategy, HTA
Kimberlie Smart – Chief Financial Officer, Formula Chemicals (NSW) Pty Ltd

 

EXCELLENCE IN MINING

Proudly sponsored by MMD Australia

This category recognises individuals who have made a positive contribution to one of the many facets of the mining industry.

 

Gina Rinehart – Executive Chairman, Hancock Prospecting Pty Ltd
Penelope Twemlow – Chief Executive Officer, Energy Skills Queensland
Fiona Berkin – Chief Executive Officer, Morris Corporation
Christine Morris – Director Human Resources, Joy Global/Komatsu Mining Corp.
 

EXCELLENCE IN ENGINEERING

Proudly sponsored by Cummins South Pacific

This award recognises an individual who has shown leadership in engineering, technological excellence and innovation.

 

Gita Pendharkar – Academic, RMIT
Nishmin Hallam – Associate Director, Taylor Thomson Whitting
Nirupa Chander – Operations Manager, ABB Australia Pty Ltd
Philippa Craft – Product Manager Bulk Carbon Dioxide, Hydrogen and Helium, BOC Limited
Shardie Johns – Solar Service Operations Manager, ABB Australia Pty Ltd
 

EXCELLENCE IN ROAD TRANSPORT

Proudly sponsored by Natroad

This category recognises an individual who has gone above and beyond to improve and positively impact the Australian road transport industry.

 

Pam McMillan – Chair, Transport Women Australia Pty Ltd
Melanie Cosgrove – Fleet Manager, SRV Road Freight Services
Kellie Boland – Director, Boland Transport Services Pty Ltd
Maggie Welsh – Office Administrator, Welsh Freight Services Pty Ltd
Julie Russell – Support Services Manager, Russell Transport Pty Ltd
Elizabeth Valentine – Weighbridge Officer, Gippsland Water
Cate Hull – Chief Executive Officer, FreightExchange
Alice Mabin – Chief Executive Officer, Al Mabin Pty Ltd
Kristine Alleva – Director, AcQuum Consultino Pty Ltd
Katrina Burns – WHS/Compliance Coordinator, SCT Logistics
Zeba Mohammed – Supply Chain Project Manager, BOC Limited
Sarah Rosales – National Marketing Manager, Hino Motor Sales Australia Ltd